تصفیه خانه آب شرب شیروان
August 7, 2012
تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه(مدول یک )
August 7, 2012

تصفیه خانه فاضلاب شیراز

تصفیه خانه فاضلاب شیراز

کلیات:

تصفیه خانه شماره یک فاضلاب شیراز در زمینی به مساحت تقریبی ۷۲ هکتار در حوالی روستای ترکان در ناحیه جنوب شرقی شیراز واقع شده است. این محل در طرح اولیه مشاور برای جمعیت ۰۰۰/۹۰۰ نفر مشتمل بر سه مدول ۰۰۰/۳۰۰ نفری بوده که در حال حاضر اولین مدول آن اجرا گردیده است.

پس از اصلاح و تعدیل مبانی طرح با موفقیت بانک جهانی، تا سال مقصد ۱۴۰۵، کل جمعیت تحت پوشش تصفیه خانه ۰۰۰/۵۸۴ نفر بوده و مدول فعلی جوابگوی جمعیت۰۰۰/۴۰۹ نفر می باشد و بنا بر این تنها یک مدول دیگر با ظرفیت حدود ۰۰۰/۱۷۵ نفر در آینده ساخته شده است.

مشخصات:

جمعیت تحت پوشش تصفیه خانه شماره یک

۰۰۰/۵۸۴ نفر (سال مقصد ۱۴۰۵)

دبی متوسط تصفیه خانه

۱۳۶۰ لیتر در ثانیه

تعداد مدول

۲ مدول

حداکثر دبی خطوط انتقال به تصفیه خانه

۲۶۰۰ لیتر در ثانیه

طول خطوط انتقال به تصفیه خانه

۵/۵ کیلومتر

قطر و جنس خطوط انتقال

دو خط ۱۴۰۰ بتنی با پوشش پلی اتیلن

طول خطوط شبکه جمع آوری (اصلی و فرعی)

۷۹۶ کیلومتر (در سال مقصد) اقطار

در محدوده تصفیه خانه شماره یک

mm 1400-200 بتنی و پلی اتیلن

غلظت BOD پنج روزه فاضلاب خام

۲۴۰ میلی گرم در لیتر

غلظت مواد معلق (SS) فاضلاب خام

۳۱۵ میلی گرم در لیتر

استاندارد BOD پنج روز پساب خروجی

۳۰ میلی گرم در لیتر

استاندارد SS پساب خروجی

۴۰ میلی گرم در لیتر

استاندارد کلیفرم های گوارشی پساب خروجی

۴۰۰ عدد در هر ۱۰۰ میلی لیتر

 مراحل تصفیه فاضلاب

الف) تصفیه مقدماتی:

شامل آشغال گیر دهانه درشت، آشغالگیر دهانه متوسط و حوضچه دانه گیر می باشد. در ابتدای تصفیه خانه و قبل از ایستگاه پمپاژ ورودی یک واحد آشغالگیر دهانه درشت از نوع خودکار آشغالهای درشت را از فاضلاب جدا می سازد.

ایستگاه پمپاژ ورودی شامل سه دستگاه پمپ حلزونی (اسکروپمپ) می باشد که ظرفیت هر پمپ ۷۵۰ لیتر در ثانیه است. پس از پمپاژ شدن فاضلاب دو واحد آشغالگیر دهانه متوسط خودکار، آشغال های فاضلاب را جدا کرده و سپس مواد دانه ای مانند شن و ماسه و همچنین چربی و مواد شناور در واحد حوض دانه گیر (از نوع هوادهی شده) از فاضلاب جدا می گردد.

ب) تصفیه اولیه:

شامل دو واحد حوض ته نشینی اولیه از نوع مدور و هر کدام به قطر ۴۰ متر می باشد در این مرحله حدود ۵۰ الی ۷۰ در صد مواد معلق فاضلاب جدا می گردند

ج) تصفیه بیولوژیکی:

شامل سلکتور (انتخابگر بیولوژیکی)، حوض هوادهی و حوض ته نشینی نهایی (زلال ساز) می باشد.

فاضلاب ته نشین شده جهت حذف مواد آلی کلوئیدی و محلول وارد حوض هوادهی شده که در این واحد ۲۰ دستگاه هواده سطحی به قدرت هر کدام ۵۵ کیلو وات و بازمان ماند ۶ ساعت عمل هوادهی را انجام
می دهند. نوع رژیم هیدرولیکی حوض هوادهی از نوع متعارف و جریان از نوع نهر گونه است. جهت جلوگیری از پدیده بالینگ (عدم ته نشینی مناسب لخته های لجن)، یک واحد سلکتور قبل از حوض هوادهی تعبیه شده است.

یک خط لجن برگشتی به قطر ۸۰۰ میلی متر نیز از حوضچه ته نشینی نهایی لجن فعال را به ابتدای واحد تصفیه بیولوژیکی منتقل می نماید و با فاضلاب ورودی به حوض هوادهی مخلوط می گردد. فاضلاب پس از خروج از حوض هوادهی وارد چهار واحد حوض ته نشینی نهایی (کلاریفایر) از نوع مدور و به قطر هر کدام ۴۰ متر می گردد تا مواد معلق بیولوژیک در این حوض ها ته نشین شده و بصورت لجن جدا گردد.

لازم به ذکر است پساب ته نشین شده به منظور حذف عوامل بیماری زا توسط کلر ضد عفونی شده و جهت مصارف مجدد (عمدتاً مصارف کشاورزی و آبیاری) مورد استفاده قرار می گردد.

د) واحد تصفیه و پردازش لجن:

این قسمت شامل تانک تغلیظ، هاضم بی هوازی، واحد آبگیری لجن می باشد.

لجن های حاصل از حوضچه ته نشینی اولیه و نهایی پس از این که در تانک اختلاط با هم مخلوط شدند بخشی از آب را در تانک تغلیظ از دست داده و جهت تثبیت وارد چهار واحد هاضم بی هوازی می گردند و پس از عمل هضم توسط دستگاه های آبگیر مکانیکی از نوع سانتریفوژ، آبگیری شده و پس از گذراندن مدت زمان مشخص به صورت کمپوست مورد استفاده در کشاورزی به عنوان کود قرار می گیرد.

هاضمهای بی هوازی به صورت دو مرحله ای و شامل ۴ واحد به قطر هر کدام ۱۹ متر و ارتفاع ۲۲ متر
می باشد.

در این قسمت کلیه تجهیزات هضم لجن از قبیل سیستم گرمایش و اختلاط لجن و کمپرسور های تزریق گاز و مشعل جهت سوزاندن گازهای حاصل از هضم لجن بکار گرفته شده است.

ساختمان اداری

کنترل و آزمایشگاه تصفیه خانه:

کلیه عملیات کنترل تجهیزات و عملکرد واحدها در ساختمان کنترل بصورت خودکار و با فرمان اپراتور مورد بهره برداری قرار می گیرد و جهت کنترل فرایند تصفیه خانه آزمایشگاه مجهزی با در اختیار داشتن تجهیزات مورد نیاز احداث گردیده است.

عرفانی
عرفانی
مصطفی عرفانی - کارشناس مهندسی عمران آب و فاضلاب سرپرست کارگاه عمرانی پروژه های انتقال آب ، پوشش بتنی کانال (لاینینگ) و مسئول بخش اجرایی در پروژه بزرگترین پارک بانوان در شمال کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

#