طرح تصفیه خانه فاضلاب شهر مراغه
August 7, 2012
تصفیه خانه های تهران
August 7, 2012

تصفیه خانه فاضلاب قم

تصفیه خانه فاضلاب قم

کلیات:
تصفیه خانه ی فاضلاب طرح فوری – اضطراری شهر قم در قسمت جنوب شرقی رودخانه قمرود و در شرق اتوبان کمربندی تهران – کاشان قرار گرفته است .
جمعیت تحت پوشش تصفیه خانه ۱۱۰۰۰۰ نفر می باشد که منطقه سالاریه ، قسمت جنوبی شهرک صفا و حریم رودخانه قمرود را با مساحتی معادل ۳۸۰ هکتار در بر می گیرد . پساب خروجی از تصفیه خانه برای مصارف کشاورزی منطقه مورد استفاده قرار می گیرد و در فصول غیر آبیاری به رودخانه قمرود تخلیه می گیرد .
فرآیند تصفیه :
در مرحله فوری – اضطراری تصفیه خانه فاضلاب شهر قم ، از یک طرف با توجه به فوریت اجرای طرح و از طرف دیگر به علت محدودیت های ارزی و ریالی موجود در ارتباط با تهیه تجهیزات برقی و مکانیکی و نیز وضعیت زمین قابل تملک برای احداث تصفیه خانه ، فرآیند تصفیه از نوع لاگون های هوادهی انتخاب شده است .
فرآیند تصفیه در طرح حاضر شامل مراحل زیر می باشد :
۱٫ تصفیه مقدماتی شامل آشغالگیر ، دانه گیر و پارشال فلوم
۲٫ تصفیه ثانویه شامل لاگون های هوادهی ( اختلاط کامل و ناقص ) و ته نشینی
با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه لازم است به منظور بالا آوردن فاضلاب خام به سطح زمین در ابتدای تصفیه خانه ، ایستگاه پمپاژ احداث گردد . بدین منظور دو پمپ حلزونی ( پیچوار ) به فاصله ۵۰۰ متر از هم و در خارج از محل تصفیه خانه و در فاصله حدود ۴۰۰ متری از آن تعبیه شده است .

 

 

* ورود به تاپیک مربوطه جهت بحث و تبادل نظر *

 

 

عرفانی
عرفانی
مصطفی عرفانی - کارشناس مهندسی عمران آب و فاضلاب سرپرست کارگاه عمرانی پروژه های انتقال آب ، پوشش بتنی کانال (لاینینگ) و مسئول بخش اجرایی در پروژه بزرگترین پارک بانوان در شمال کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

#