تعیین فسفات آب

فسفات در آب های طبیعی
August 15, 2012
آموزش
اندازه گیری فسفات PO43-
August 15, 2012

تعیین فسفات آب

تعیین فسفات آب  

 

فسفات در آب بصورت -PO43 نشان داده می شود و بر حسب ppm گزارش می شود . از فسفات در سیستمهای خنک کن و بویلر ها استفاده می شود که از تشکیل و ته نشینی رسوب جلوگیری می کند و باعث تعلیق رسوب می شود .

انواع فسفات :

ارتو فسفات که بصورت PO4-3 وHPO4-2 و -H2PO4 وجود دارد که بستگی به PH آب دارد
پلی فسفات مانند پیرو فسفات و هگزا متافسفات که به IP نشان می دهند که مخفف Inorganic Phosphate است که شامل فسفاتهای معدنی بجز ارتو فسفات می باشد .
فسفاتهای آلی یا ارگانو فسفاتها Organic Phosphate که به آن Phosphonate نیز می گویند .

اساس اندازه گیری فسفات ، ارتو فسفات است بنا براین برای اندازه گیری گونه های دیگر فسفات باید آنها را به ارتوفسفات تبدیل کرد .

اساس روش اندازه گیری ارتو فسفات :

ارتو فسفات با اسید مولیبدیک (MO+7) تولید کمپلکس زرد رنگ اسید فسفو مولیبدیک می کند . که با استفاده از یک کاهنده (Reducing Agent) مانند کلرور استانو (SnCl2) یا آمینو نفتل سولفونیک اسید ANSA , 1-Amino 2-Naphtol 4-Sulfunic Acid به یون مولیبدنوم (MO+7) آبی رنگ احیا می شود .

شدت رنگ ایجاد شده متناسب با غلظت ارتو فسفات در نمونه است . با تهیه محلول استاندارد منو فسفات پتاسیم (KH2PO4) و رسم منحنی می توان مقدار فسفات در یک نمونه را تعیین نمود.

مزاحمتهای روش اندازه گیری ارتوفسفات:

ارسناتها و سیلیکاتها در این روش مزاحمند که با اسید مولیبدیک وارد واکنش می شودند.برای رفع مزاحمت از یک کاهنده (Reducing Agent) مانند SnCl2 یا ANSA استفاده می شودکه این کاهنده فقط اسید مولیبدیک را احیا کردهو به MO+7 تبدیل می کند و این کاهنده اثری روی سیلیکاتها و ارسناتها ندارد

اندازه گیری فسفاتهای معدنی بجز ارتو فسفات :

ابتدا مقدار ارتو فسفات نمونه را اندازه گیری می کنند که به OP نشان می دهند . سپس فسفاتهای معدنی مانند پیرو فسفات یا هگزا متا فسفات را به ارتو فسفات تبدیل می کنند که مقدار ارتو فسفات را به TIP, Total Inorganic Phosphate نشان می دهند مقدار فسفات معدنی را از رابطه زیر بدست می آورند :

IP = TIP – OP

IP , Inorganic Phosphate فسفات معدنی بجز ارتو فسفات می باشد.

اندازه گیری فسفات های آلی :

ابتدا مقدار TIP را تعیین می کنند وسپس فسفات های آلی با اسید کلریدریک غلیظ ویک اکسیدان مانند KMnO4 یا K2Cr2O7 به ارتو فسفات تبدیل می کنند که این مواد پیوندهای آلی در ارگانوفسفات را شکسته وتمام فسفات آلی را به ارتوفسفات تبدیل میشود.

ارتو فسفات را به TP , Total Phosphat نشان می دهند .

مقدار فسفات آلی از رابطه زیر تعیین می کنند :

Phosphonate = TP – TIP

برای سیستمهائی که ارتو فسفات (Na2HPO4 یاNaH2PO4 یاNa3PO4) به آب تزریق میکنند، فقط ارتوفسفات یا (OP) را اندازه می گیرند.

برای سیستمهائی که ارتوفسفات و فسفات معدنی مانند پیرو فسفات یا هگزا متا فسفات اضافه می کنند ، مقدار ارتوفسفات و فسفات (OP) و کل فسفات معدنی (TIP) را اندازه می گیرند . اگر سیستم دارای ارتو فسفات وفسفات معدنی و فسفاتهای آلی می باشد ، ارتو فسفات (OP) و کل فسفات معدنی (TIP ) و کل فسفات (TP ) را اندازه می گیرند.

*ورود به تاپیک مربوطه جهت بحث و تبادل نظر*

منبع

کتاب شیمی آب تالیف دکتر دانشور

دستورالعمل آزمایشات آب تالیف خانم مهندس ریاحی

کتاب تصفیه آبهای صنعتی تالیف مهندس مرتضی حسینیان

کتاب آب شناسی تالیف دکتر غفوری و مرتضوی

کتاب مبانی شیمی تجزیه تالیف اسگوگ , وست

سایت فرآیند تصفیه آب و فاضلاب

عرفانی
عرفانی
مصطفی عرفانی - کارشناس مهندسی عمران آب و فاضلاب سرپرست کارگاه عمرانی پروژه های انتقال آب ، پوشش بتنی کانال (لاینینگ) و مسئول بخش اجرایی در پروژه بزرگترین پارک بانوان در شمال کشور

1 نظر

  1. محی گفت:

    سلام کدام نوع ارتوفسفات در پی اچ اسیدی وجود دارد لطفاجوابم را بدهید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

#