تعیین تواتر نمونه برداری در ایستگاه های پایش کیفی آب با رویکرد اصلاح الگوی مصرف

معرفی روشهای حذف موادآلی از آب های آلوده – مرداد ۱۳۹۵
August 9, 2016
کلیپ تست نشتی منهول
August 9, 2016

تعیین تواتر نمونه برداری در ایستگاه های پایش کیفی آب با رویکرد اصلاح الگوی مصرف

تعیین تواتر نمونه برداری در ایستگاه های پایش کیفی آب با رویکرد اصلاح الگوی مصرف
محمد عبداله زاده -آب و فاضلاب شهر تهران
فاطمه خاکزار -آب و فاضلاب شهر تهران

چکیده :
اصلاح الگوی مصرف که به معنی نهادینه کردن روش صحیح استفاده از منابع کشور است، با توجه به مصرف بالای مواد شیمیایی برای اندازه گیری پارامترهای شیمی فیزیکی آب، حجم بالای پساب تولیدی و آلودگی های زیست محیطی ناشی از آن، انتخاب متغیرهای کیفی و تعیین تواتر نمونه برداری آنها برای پایش کیفی آب یکی از بحث های بسیار مهم جهت اصلاح الگوی مصرف می باشد. انتخاب متغیرهای کیفی آب یکی از مهمترین گام های طراحی و بهره برداری از منابع و شبکه پایش کیفی آب می باشد. کیفیت آب معمولا توسط متغیرهایپ فیزیکی، شیمیایی و بیولوژی توصیف می شود. بخش مهمی از هزینه های یک شبکه پایش مستقیما به تواتر نمونه برداری مربوط است.
میزان قابل استفاده بودن داده های به دست آمده نیز اغلب به تواتر نمونه برداری بستگی دارد. در برنامه های پایش منابع آب، بسته به نوع متغیر کمی و یا کیفی، ویژگی منبع آب، توالی نمونه برداری، دامنه تعداد نمونه برداری ساعتی تا فصلی را شامل می شوند. با توجه به داده های پارامترهای شیمی فیزیک در یک سال و اینکه تعداد نمونه برداری در حالت یک ایستگاه و یک متغیر با بکارگیری فرمول های ارائه شده استفاده گردید. با توجه به موارد ذکر شده می توان تعداد اندازه گیری پارامترهای شیمی فیزیکی را به مقدار قابل توجهی کاهش داد که این امر باعث کاهش هزینه و صرف وقت کمتری می شود.

** دانلود تعیین تواتر نمونه برداری در ایستگاه های پایش کیفی آب با رویکرد اصلاح الگوی مصرف**

 

منبع : کانال تلگرامی مهندسی آب و فاضلاب

عرفانی
عرفانی
مصطفی عرفانی - کارشناس مهندسی عمران آب و فاضلاب سرپرست کارگاه عمرانی پروژه های انتقال آب ، پوشش بتنی کانال (لاینینگ) و مسئول بخش اجرایی در پروژه بزرگترین پارک بانوان در شمال کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

#